Kategóriák
Egyéb kategória

A 2023 októberi érettségi tanulságai

A 2023 októberi érettségi sok érdekes feladatot tartalmazott. Az alábbi írásban az egyes feladatok különlegességeit emelem ki.

Ha megírtad az érettségit, akkor érdemes ezt elolvasnod. Nézd közben a feladatokat, próbáld újra megoldani, vagy csak szemezgess a feladatok között, hátha találsz választ arra, miért nem jó, amit írtál.

A 2023 októberi érettségi sok érdekes feladatot tartalmazott. Az alábbi írásban az egyes feladatok különlegességeit emelem ki.

Ha megírtad az érettségit, akkor érdemes ezt elolvasnod. Nézd közben a feladatokat, próbáld újra megoldani, vagy csak szemezgess a feladatok között, hátha találsz választ arra, miért nem jó, amit írtál.

Akkor kezdjünk is bele! 🙂

  1. Táblázatos feladat

Rögtön az 1-4. kérdésben a Ca és a Cu elektronszerkezetének összehasonlításánál arra kellett figyelni, hogy a Cu 4s1 3d10 szerkezetű, így a 3. elektronhéja be van töltve. Ezt a sárga függvénytáblázatban található periódusos rendszerből le is lehetett olvasni.

9. feladatra az igazán jó válasz a patina és ennek színe zöld. A patina Cu(OH)2  és CuCO3 együtt kristályosodása. A megoldókulcs elfogadta a réz(II)-oxidot is viszont annak a színe fekete, amit később a 14. pontban kérdeznek is.

2.  Esettanulmány

A szövegből szépen kiolvashatóak a válaszok az egyes kérdésekre. Az f) pont épít a szövegtől független tudásra. Az a kérdés, hogy savforrás, elszenesedő vagy gázképző lehet-e a P2O5. A nemfém oxidok savanhidridek, vagyis vízben oldva savakat képeznek.

3. Az egyszerű választás egyszerű volt. 😊

Arra kellett csak figyelni, hogy elég időt szánjunk az átgondolásra. Általában igaz, hogy nem rávágni kell a választ, hanem átgondolni, jegyzetelni. Jól jöhet a sárga függvénytábla is.

4. Kísérletelemző feladat

Egyetlen tanulsága van. A kísérleteket már az írásbeli érettségire nagyon jól kell tudni.

Az interneten nagyon sok mindent lehet találni. Videókat, kísérlet leírásokat.

Íme néhány példa:

Kémia Munkaközösség (fazekas.hu)

kémiaérettségi.hu | Szóbeli vizsga anyagai (kemiaerettsegi.hu)

5. Elemző feladat

A legfontosabb tanulsága, hogy mielőtt bármit kitöltenénk, el kell olvasni az egész feladatot. Megoldás közben nézni, hogy valamelyik későbbi feladatra válaszolhat-e az anyag.

Nézzünk végig a gondolatmenetet:

A anyag: 1 oxigénatom van benne, tehát vagy alkohol vagy aldehid. Az alkoholoknál az elrendeződés tetraéderes, tehát alkohol nem lehet. Marad az aldehid.

10 atomból áll. Lehet az acetaldehid vagy a formaldehid. Az acetaldehidben a CH3 csoport nincs egy síkban és ha tovább olvasunk, látjuk, hogy keresünk egy sejtmérget is. Így a metanal jó ötletnek tűnik, megfelel minden feltételnek.

B anyag: egyszerű dolgunk van, mert 4 elektronos delokalizáció csak a konjugált kettős kötésnél van. Aromás gyűrűben 6 vagy 10 elektron kell legyen. Tehát ez az anyag a buta-1,3-dién. Brómmal addíciós reakcióba lép és van is ilyen kérdés.

D anyag: 6 delokalizált elektron valószínűsíti az aromás gyűrűt. 1N atom van benne, akkor lehet a pirrol, vagy a piridin. Az atomok megszámolása gyorsan eldönti a problémát. A piridinben 11 atom van, tehát nem felel meg a fenti 10 atomos feltételnek. Marad a pirrol. A 10. pont brómmal szubsztitúciós reakciót kérdez. A pirrol hevesen reagál, 2,3,4,5-tetrabrómpirrol keletkezik.

C anyag: Mi lehet még olyan anyag, funkciós csoport ahol az atomok egy síkban vannak és van benne delokalizáció? Az amidok és a karboxil csoportból származó karboxilát ion. Nincs szó vizes oldatról, így ez csak az amid lehet. A karboxil csoportban a savaknál nincs delokalizáció. A 10 atom miatt a metánamid vagy az etánamid lehet. Az etánamidban a CH3 csoport tetraéderes elrendeződésű, tehát nincs egy síkban. Marad a metánamid.

A továbbiakban már csak meg kell találnunk a megfelelő anyagokat az egyes tulajdonságokhoz.

9. pontban ismét egy kivétel jelenik meg.

Az aldehidek általában savakká oxidálódnak, de a hangyasav tovább oxidálható CO2-dá az Ag tükör próbában. A megoldókulcs az összevont egyenletet tartalmazza.

6. számítási feladat

Mindössze egy feladatmegoldási nehézség volt. A b) részben kiszámoljuk a moláris tömeget, de még nem tudjuk melyik homológsor tagja a két vegyület. Ha azonban tovább olvassuk a feladatot, akkor a d) részben víz addíciót kérnek, tehát legalább egy kétszeres kötés van. Így az általános képlet lehet CnH2n. Így n értéke 4 lesz.

7. Számítási feladat

Az egyenlet rendezésnél arra kellett figyelni, hogy az egyenlet két oldalán a töltések összege -1 legyen.

A b) részben pedig a megszokott ionegyenlet kellett, ehhez meg is voltak a termokémiai adatok.

8. számítási feladat

Az egyenletben csak arra kell figyelni, hogy a keletkező szénsav azonnal elbomlik, így a termék széndioxid és víz lesz.

A c) részben a megoldókulcsban megadott idő rossz. A jó megoldás 18914 másodperc. Ha percben nézzük már nincs eltérés, így ez valószínűleg nem jelentett pontvesztést senkinek.

9. számítási feladat

Az összegképlet meghatározása m/M képlettel viszonylag egyszerű volt. A b) részben az észter azonosítását a lehetséges képletek felírásával is meg lehet oldani, ebben az esetben azonban nem kapunk pontot a só moláris tömegére és képletére. Sajnos a feladat szövegében nincs benne, hogy azt mindenképpen számoljuk ki. Nem ért pontot a c) részben az egyenlet és az egyensúlyi állandó felírása, pedig az feltétlenül szükséges a feladat megoldásához.